Nominades - XIII Premis Gaudí


  • Millor Pel·lícula

    • L'OFRENADirigida per Ventura Durall, escrita per Ventura Durall, Guillem Sala, Clara Roquet i Sandra Beltrán i produïda per Nanouk Films, Suica Films, Fasten Films i Bord Cadre Films, amb producció associada de Televisió de Catalunya.
    • LA DONA IL·LEGALDirigida per Ramon Térmens escrita per Ramon Térmens i Daniel Faraldo i produïda per Segarra Films, La dona il•legal A.I.E. i Mimesis Film, amb la participació de Televisió de Catalunya.
    • LA VAMPIRA DE BARCELONA. Dirigida per Lluís Danés, escrita per Maria Jaén i Lluís A. Martínez i produïda per Brutal Media i Filmax, amb producció associada de Televisió de Catalunya.
    • LES DUES NITS D'AHIR. Dirigida per Pau Cruanyes i Gerard Vidal, escrita per Pau Cruanyes, Gerard Vidal, Eudald Valdivieso i Ignasi Àvila i produïda per Benecé Produccions, amb la participació de Televisió de Catalunya.

    Millor Pel·lícula en llengua no catalana

    • ADÚ. Dirigida per Salvador Calvo, escrita per Alejandro Hernández i produïda per Ikiru Films, Telecinco Cinema, La Terraza Films i Un mundo prohibido, A.I.E.
    • LA BODA DE ROSA. Dirigida i escrita per Iciar Bollain, i produïda per La Boda de Rosa La Película, A.I.E. Setembro Cine, Tandem Films, Turanga Films i Halley Production.
    • LAS NIÑAS. Dirigida i escrita per Pilar Palomero i produïda per Las Niñas Majicas, A.I.E., Inicia Films i BTeam Prods, amb la participació de Televisió de Catalunya.
    • SENTIMENTAL. Dirigida i escrita per Cesc Gay i produïda per Sentimentalfilm, A.I.E. i Imposible Films, amb la participació de Televisió de Catalunya.

    Millor Direcció

    Millor Guió


  • Millor Protagonista Femenina

    Millor Protagonista Masculí

    Millor Direcció de Producció

    Millor Pel·lícula Documental

    • ¿PUEDES OÍRME? Dirigida per Pedro Ballesteros, escrita per Pedro Ballesteros i Aurora Sulli i produïda per Mallerich Films Paco Poch.
    • LA MAMI. Dirigida i escrita per Laura Herrero Garvin i produïda per Cacerola Films i Gadea Films.
    • MY MEXICAN BRETZELDirigida i escrita per Nuria Giménez Lorang i produïda per Bretzel & Tequila Film Productions i Avalon PC.
    • THE MYSTERY OF THE PINK FLAMINGO. Dirigida per Javier Polo, escrita per Javier Polo i Sixto García i produïda per Los Hermanos Polo, Japonica Films i Televisió Espanyola, amb la participació de Televisió de Catalunya.

  • Millor Curtmetratge

    • CANDELA. Dirigit i escrit per Marc Riba i Anna Solanas, i produït per I+G Stop Motion.
    • FORASTERA. Dirigit i escrit per Lucía Aleñar Iglesias, i produït per Distinto Films i La Perifèrica Produccions.
    • NI OBLIT NI PERDÓ. Dirigit per Jordi Boquet Claramunt, escrit per Jordi Boquet Claramunt i Tomàs Bayo i produït per Escac Films.
    • PANTERES. Dirigit i escrit per Èrika Sánchez i produït per Antivaho Cinematográfico.
    • VERA. Dirigit i escrit per Laura Rubirola Sala i produït per Malmo Pictures.

    Millor Pel·lícula per a Televisió

    • ÈXODE. Dirigida per Román Parrado, escrita per Eduard Sola i produïda per Set Màgic Audiovisual i Televisió de Catalunya i Enciende TV.
    • EL CRÈDIT. Dirigida per Abel Folk i Joan Riedweg, escrita per Jordi Galceran i Ramón Paso i produïda per Focus Audiovisual, S.A., Televisió de Catalunya i Televisió Espanyola.
    • LA FOSSA.Dirigida per Agustí Vila, escrita per Agustí Vila, Nil Quídam i Xavi Romaní, i produïda per Bausan Films, Televisió de Catalunya, À Punt Mèdiai Wise Blue Studio.
    • LA MORT DE GUILLEM.Dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Roger Danès i Alfred Pérez-Fargas i produïda per Lastor Media, Som*Batabat, Televisió de Catalunya, À Punt Mèdia i Suica Productions.

    Millor Direcció Artística

    Millor Muntatge


  • Millor Actriu Secundària


    Millor Actor Secundari

    Millor Música Original

    Millor Fotografia


  • Millor Vestuari

    Millor So

    • Albert Gay, Irene Rausell i Yasmina Praderas, per SENTIMENTAL
    • Amanda Villavieja, Alejandra Molina i Fernando Novillo, per LAS NIÑAS
    • Daniela Fermín, Quique López i Carlos Jiménez, per LA VAMPIRA DE BARCELONA
    • Elena Coderch, Laura Tomás i Yasmina Praderas, per NO MATARÁS

    Millors Efectes Visuals

    • Esther Ballesteros i Luis Tinoco, per NO MATARÁS
    • Lluís Rivera, Aleix Torrecillas i Anna Aragonès, per LA VAMPIRA DE BARCELONA
    • Lluís Rivera i Alex Villagrasa, per HOGAR
    • Raúl Romanillos i Míriam Piquer, per ADÚ

    Millor Maquillatge i Perruqueria

    Millor Pel·lícula Europea

    • LITTLE JOE. Dirigida per Jessica Hausner, escrita per Géraldine Bajard i Jessica Hausner i produïda per Coop 99 Filmproduktion GmbH, Little Joe Productions Ltd i Essential Filmproduktion GmbH.Dirigida per Jessica Hausner, escrita per Géraldine Bajard i Jessica Hausner i produïda per Coop 99 Filmproduktion GmbH, Little Joe Productions Ltd i Essential Filmproduktion GmbH.
    • LONGA NOITE. Dirigida i escrita per Eloy Enciso Cachafeiro, i produïda per Filmika Galaika.
    • SOBRE LO INFINITO. Dirigida i escrita per Roy Andersson i produïda per Roy Andersson Filmproduktion AB, 4 ½ Fiksjon AS, Essential Films, amb producció associada de Parisienne De Production, Sveriges Television AB, Arte France Cinéma, ZDF/Arte i Film Capital Stockholm.
    • SORRY WE MISSED YOU. Dirigida per Ken Loach, escrita per Paul Laverty i produïda per Sixteen Films, Les Films Du Fleuve i Why Not Production..

bannerweb candidatesxiii